UNICEF.CZ

Internetová poradna

Otázky a odpovědi

19.3.2018 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den. Je mi 15let. V 5-7trídě jsem byla "psichycky"šikanovaná. A od tý doby jsem bojovala s úzkostmy a nemam moc ráda lidi. Máma si myslí že jsem v pohodě,protože to taky teť moc nemá lehký (finance,prace..)tak jsem jí to neřekla aby jsem jí to neztížila. Snažím se sama to zvladnout ale moc mi to nejde spíš se mi zdá že bojuju teť s depresí mám sebevražedný sklony ale zatím se docela uhlídam. Teť jsem na intru a kamaradi jsou fajn a ve škole taky. Ale pořád jako bych měla v hlavě zmatek. Jako bych nevedela co chci. Občas jsem vesela a pak najednou bum a sem z ničeho nic smutná..občas i cítím takovi divny tlak na hrudníku a poslední dobou nevim co delam. Posledni dobou se mi chce ze vseho brecet a nevim co delat a jak si to v hlave srovnat...radsi nechci vedet co si o me kamaradi mysli protoze nejdriv sem takova pak bum a jsem jina...opravdu netusim co delat a mamce to moc rikat nechci.
Zdravím tě, ve tvém věku je zmatek v hlavě v oblasti ujasnění kdo jsi úplně normální a mají všichni tvoji vrstevníci. Ne každý o tom hovoří nebo někam napíše. Vnímám, že u tebe je ještě rozdíl v tom, že jsi již zažila zklamání v podobě psychické šikany, jak píšeš. Víš, co je to mít úzkosti a nyní se obáváš, že ti tvoje psychika selhává. Moje podpora bude směřovat k tomu, aby jsi se odhodlala a našla si dobrou pomoc u psychologa nebo raději psychoterapeuta. V dnešní době už je to naprosto běžná věc, že si necháme poradit a podpořit u odborníka. Věř, že s podporou odborníka se situace zvládá rychleji a snadněji. Držím ti pěsti a přeji vše dobré.
16.1.2018 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den. Je mi 19 a nedávno jsem s přítelem měla nechráněný sex.Menstruaci jsem 14 dní po styku normálně dostala,už je to měsíc po nechráněném styku ale od včerejška mi je celkem zle..Hned po probuzení mám pocit na zvracení a zbytek dne mě bolí žaludek a cítím divnou chuť v puse,jídlo mi normálně chutná,podbříško mě nebolí ani nic podobného..Dělala jsem si ráno 2 testy a byli negativní,mohlo by to být teda něčím jiným než těhotenstvím? Viróza nebo něco?
Dobrý den, nedokážu Vám odpovědět co by to mohlo být, ale vnímám, že jste dostala strach z nenadálého zdravotního stavu. Pokud to bude těhotenství, tak by se Vám život posunul do role rodiče a nevím jak si to přejete nebo nepřejete. Pokud to je nemoc budete najednou pacient, což je také nezávidění hodná situace. Věřím, že se vše vyřeší pro Váš prospěch a přeji mnoho dobrého.
2.2.2017 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den mám docela velký poroblém. Je mi 14 let a žiju sama s mamkou. Máme doma 2 kočky. Už jsou s námi 4 roky. Mamka je silný alergik a astmatyk. Myslela si že jí alergie na kočky zcela vymizí když si je pořídíme, ale bohužel se to ještě zhoršilo. Mamka se v noci dusí a špatně se jí dýchá. Už má 2 inhalátory a vypotřebuje je za měsíc a půl. Včera mi řekla že je budeme muset dát pryč jinak skončí na kapačkách. Že se její zdravotní stav čím dál víc zhoršuje. Ale pro mě to jsou členové rodiny a už je máme 4 roky a to nejde je prostě jen tak dát pryč. Včera jsem se rozbrečela jenom z toho když my to řekla. Nedokážu je dát jen tak pryč. Do útulku nepůjdou v žádné případě. Ale žádné známé kteří by si je vzali také nemáme. Nemohu je opustit. Kdyby byli ve špatném zdravotním stavu a nebo kdyby zemřeli přirozenou smrtí tak ano ale takhle je zdravé a mladé dát pryč prostě nejde. Asi se někomu může zdát pošetilé že to beru tak vážně a osobně ale už to jsou prostě členové rodiny. Moc vás prosím o nějakou radu. Jsem už zoufalá. Děkuji
Dobrý den, protože nevím kolik máš let, je těžké ti poradit. Napadlo mě, napsat inzerát, který se dá rozdat po městě, vyvěsit na facebooku, obeslat známe atd. Hledejte někoho, kdo by si Vaše kočičky vzal a byl k nim hodný. Věřím Ti, že rozloučit se s nimi bude velmi těžké. Přeji Ti, aby vše dobře dopadlo.
7.12.2016 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den, je mi 20 let a studuji vysokou školu, kde jsem se seznámila s velmi sympatickým a o rok starším klukem. Přeskočila mezi námi velká jiskra a začali jsme chodit. I když náš 8měsíční vztah měl nějaké mouchy, tak jsme to oba ustáli. Jenže poslední dobou mi přišlo, že na mě úplně kašle, a hlavně, že si dopisoval s nějakou "puberťačkou" a před pár dny jsem objevila účet na jedné seznamce, které on ale nikdy neuznával. Přišlo mi to docela podezřelé, tak jsem jej konfrontovala a on řekl, že nemá náladu tohle řešit (navíc začal uvažovat, jestli náš vztah má ještě nějakou hodnotu), neboť stále něco dělá a opravuje a tak, a nevykazuje takřka žádný zájem se se mnou aspoň na 10 minut bavit. Problém však přišel v té době, když mi řekl, že se chce na nějakou dobu rozejít, jelikož když nemá čas doma, tak nemá čas ani na mě. Ale já, jakožto velice citlivý a introverní člověk jsem se na něj nafixovala (doma si ze mě mladší sourozenci dělají naschvály, matka mě považuje za neschopnou a totálně trapnou, nemám tam žádné soukromí, a všechno mi kontrolují a všechno musí vědět) a mám jej strašně ráda. Bohužel již během našeho vztahu se u mě objevily celkem silné deprese (škola, vztahy doma, "existenční" problémy) a on mi z nich dost pomáhal. Jenže když teď na mě nemá čas, tak se deprese staly poměrně frekventovanými, a absolutně nevím, co s tím mám dělat. Strašně mi chybí, ve škole se sice dokážu soustředit, snažím se učit tak, aby mi vyšly dobré známky, ale prostě mi přijde, že bez něj to už nemá žádnou cenu. Několikrát denně se jen tak bezdůvodně rozbrečím, navíc se mi "zesílily vzpomínky" na něj a dost často vzpomínám, jaké to s ním bylo, v noci nemůžu spát a navíc se mi zvýšila váha. Tak jsem začala brát uklidňovací prášky, jenže cítím, že potřebuji něco silnějšího, protože už mi to přestává stačit. Takže je moje psychika absolutně na dně, ve škole v kolektivu nejsem ani oblíbená, ani outsider, ale skoro s nikým se tam nebavím. Jsem prostě v pasti. Navíc to byl (a stále je) jediný kluk, o kterého stojím, jenže si nejsem jistá, jestli se ke mě vrátí, smažeme to a začneme odznovu. Prosím poradíte mi, co mám dělat se svojí psychikou ? Někdy si opravdu připadám jako velmi labilní jedinec, a bojím se, že si něco udělám a skončím ve cvokárně. Děkuji.
Dobrý den, především Vám velmi děkuji za projevenou důvěru. Už to, že jste si napsala o pomoc vnímám jako odvahu a snahu o změnu. Obraťte se na psychologa nebo na psychoterapeuta z Vašeho okolí nebo ve městě, kde studujete a začněte jej navštěvovat. Máte nyní období, kdy potřebujete pomoct se starostmi a tak neváhejte a využijte lidi, kteří to umí. Neznamená to, že budete označena za blázna a skončíte v blázinci. Už to, že umíte velmi dobře a srozumitelně nahlédnout na své trápení značí o tom, že jste stabilní osobnost. Budete potřebovat pár setkání s odborníkem a postavíte se zase na obě nohy a se zdviženou hlavou. Přeji Vám vše dobré.
21.11.2016 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den, jsem matkou 8 letého autistického dítěte a už delší dobu - 5let si nerozumím s partnerem-otcem dítěte. Protože nemám kam s dítětem jít, tak u partnera žijeme dál, ale není to vůbec lehké. Často se hádáme, nadáváme si, děláme si naschvály.... Ale teď v listopadu to došlo až tak daleko, že mi odmítnul dát peníze na domácnost. Nakonec jsem řekla, ať mi dá aspoň 3000 na syna, za to jsem ale koupila zimní boty a bundu a nic mi nezbylo. Na jídlo pro mě a syna mám 3300 - příspěvek napéči o osobu blízkou. Já do práce jít nemůžu, abych si přivydělala, kvůli dítěti. Včera řekl, že mu mám vrátit 700kč, protože on platí synovo jídlo ve škole. Taky řekl, že už nebude platit vše co se týče auta - benzín, STK, pojistky, opravy...., protože auto je psané na mě ( koupila nám ho moje matka ) a jezdím s ním jen já, on řidičák nemá. Auto však máme kvůli nemocnému dítěti, často jezdíme po doktorách. Bojím se co bude další měsíc. Poradíte prosím co dělat, jak se zachovat? Děkuji.
Dobrý den, především Vám děkuji za projevenou důvěru a odvahu popsat Vaši situaci. Obraťte se o pomoc na oddělení sociálně-právní ochrany dětí ve Vašem městě. Můžou Vám být nápomocni nejen v oblasti právních úkonů, ale můžou Vám pomoc i formou zavedení terénní služby, nadací, vyřízení dalších příspěvků. Poradí Vám jak se osamostatnit, když Váš vztah s manželem již nefunguje. Přeji Vám mnoho sil a energie.
12.10.2016 | Jiný problém nebo dotaz
Už nějaký ten čas kluka a rodiče o něm věděli. Nechtěli mě ale nechat se s ním stýkat jelikož mi je 13. Jednoho dne jsem se rozhodla že ukážu fotku jak vypadá jeho mamka. V tu chvíli mi hned řekla že to je její sestřenice, takže s ním být nemůžu. Jenže oba se moc milujeme a rozhodně se rozcházet nechceme. Ale rodiče mi neustále říkají že spolu být nemůžeme :(. Pořád nad tím přemýšlím a nemůžu spát. Je špatné chodit s prabratrancem ?
Z tvého dotazu je patrné, že nad problémem s příbuzenským vztahem ke klukovi, se kterým chodíš, pořád přemýšlíš a trápí tě. Takové zjištění bylo pro vás jistě překvapivé a zraňující. Uvidíš, že časem vše přejde a situace se sama vyřeší. Přeji vše dobré.
23.9.2016 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den, Jmenuji se Pavel a je mi 14let. Moje sestra Jana, které je 25 měla 2 děti ( 2014 )... Nedokázala se o ně postarat, protože byla na ulici, tak si je mamka vzala do pěstounské péče. O rok později (listopad 2015) se narodila 3. dcera Sandra. Mamka si ji chtěla vzít, ale na sociálce jí řekli, že si jí vzít nemůže. Že je daná k adopci Ptala se všude možně a řešila to, ale prej si ji vzít nemůže. Poté jsme jeli do Řecka ( srpen 2016 ) A tam se od paní dozvěděla, že do 1 roku nemůže jít k adopci. Takže s paní sepsala žádost o svěření Sandry do pěstounské péče. 5 týdnů se nic nedělo. Poté se jí ozvala nějaká paní, že je to nesmysl to podávat a řekla, že už je u náhradní rodiny ... Moc chci svoji Neteř Sandru doma, ale nevíme, co máme dělat, pomohl by nám s tím někdo prosím ? Děkuji Kříž Pavel.
Dobrý den pane Pavle, protože neznám podrobnosti Vašeho příběhu, nemohu objektivně vyhodnotit, jaký by měl být postup. Nejlépe bude obrátit se na oddělení sociálně-právní ochrany dětí ve Vašem městě, pokud jste nespokojeni s jejich postupem, tak na jejich nadřízený orgán, což je Krajský úřad. Tento prošetří postup, který byl ve Vašem případě učiněn a pokud i s jejich odpovědí budete nespokojeni, můžete se obrátit na kancelář veřejného ochránce práv. Přeji Vám ať vše dopadne dobře.
14.9.2016 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den potřebuji poradit a i se na něco zeptat. Jsem v osmé třídě . Líbí se mi jeden kluk je v deváté třídě. Někdy se pozdravíme ale jinak nic. Vůbec si mě nevšímá někdy když se na něj dívám začne mi být teplo oči mám upřeně jen na něj . Někdy se na mě podívá ale je to jen z důvodů že asi kouká kdo všechno je na chodbě. Nevím jak ho zaujmout, upoutat jeho pozornost. Zkoušela jsem se na něj podívat a usmat se ale on se nedíval a nebo jsem se hodně bála a styděla. Nevím co mám dělat . Moc se mi líbí aasi jsem se zamilovala. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, prožíváš první radosti i starosti se zamilováním. Píšeš, že si tě kluk z deváté třídy vůbec nevšímá a zároveň píšeš, že se pozdravíte, podívá se na tebe, potkáváte se. Zkus si víc věřit, jsi určitě moc hezká a příjemná holka. Umíš pěkně popsat situace, ve kterých si nevíš rady, proto můžu napsat, že jsi i vnímavá a chytrá. Vůči sobě vyhodnocuješ situace negativně a proto to chce trochu důvěry, že jsi opravdu důležitá a správně na světě. Když se nepodívá tenhle kluk škoda pro něj, protože přijde o možnost poznat tě blíž. Tuto možnost může ocenit jiný kluk, který bude pro tebe ten pravý. Přeji vše dobré.
18.8.2016 | Jiný problém nebo dotaz
Dobry den sem matka s dvouma detmi shanim nejaky pekny byt ve kterem muzu s detmi.bydlet
Dobrý den, obraťte se na realitní kanceláře nebo sociální odbor ve Vašem městě.
24.6.2016 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, jestli se opravdu musím vidět se svým otcem, kterého vyloženě nemám ráda a to se nikdo ani nemůže divit, protože když jsem byla malá, tak mamku psychicky, občas i fyzicky, když byl opilý týral, mě si nevšímal, nejevil o mě zájem a kolikrát mi nadával. Ale to už je dávno a nechci se k tomu vracet. Teď po patnácti letech chce, abych k němu jezdila na víkendy a vídala se s ním, tak jsem se jen chtěla poptat, jestli opravdu musím. Mám z něho strach a nikdy bych tam nechtěla jít, navíc jsme od sebe 240 km. Myslela jsem si, že od patnácti let mohu rozhodovat o těchto věcech sama, ale na internetu je napsané to i to... Předem děkuji za odpověď-Simča.
Dobrý den, věřím, že není jednoduché začít tvořit vztah k otci, kterého v podstatě neznáš. Píšeš správně, že už si můžeš říct svůj názor na tuto situaci. Formy jak znovu navázat přerušený vztah s tátou lze probrat na sociálně-právním oddělení ve tvém městě. Můžete začít korespondencí, telefonem, asistovaným kontaktem, pak třeba den, po čase víkend. Je škoda i teď zahodit šanci poznat svého tátu blíže. Co bylo v minulosti je pryč a správně píšeš, že se k tomu nemusíš vracet. Spíš zkus uvažovat, jaké si dáš pravidla setkávání s tátou, který by tě nyní rád vídal. Využij tuto šanci a přemýšlej o tom, jak by to šlo. Nemusíš se k němu hned stěhovat na víkend. Jsi vnímavá a chytrá holka, tak si to už můžeš navrhovat sama. Přeji ti, aby jsi to hezky zvládla.
Strana: 12345678910111213

Kategorie dotazů:

(k dnešnímu dnu celkem 424 dotazů v 5 kategoriích)

Nový dotaz:

Kategorie:
E-mail:
Text dotazu:
Odeslat