UNICEF.CZ

Internetová poradna

Otázky a odpovědi

14.3.2018 | Problémy s rodiči
Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak se chovat v případě, kdy nedokážu vycházet se svým vlastním otcem. Můj táta pro mě nikdy moc jako táta nepůsobil. Všechno se mnou vždycky dělala jenom mamka. Úkoly, procházky, i do teď se mi věnuje třeba tím, že si spolu sedneme k seriálům nebo tak něco, ale s tátou toho moc společného nemám. Navíc se ke mě občas nechová pěkně. Neuvědomuje si že, za půl roku budu dospělá a chová se ke mě, jako k dítěti (stylem nedělej tohle, udělej tamto a přitom on nikdy sám nic neudělá) a občas je ke mě sprostý (říká mi ať se do věcí "neseru", řve na mě). Já se mu postavím, co o to. Jenže on je vyšší jak já a silnější. To vím, protože jediný způsob zábavy, který spolu dokážeme mít je provokování se mlácením se navzajem. Takže když zařve a stoupne si přede mě, docela se ho bojim a nevím co říct nebo dělat. On neplní své povinnosti otce ani manžela a mamka už na to taky nemá a už minimálně 2x mu řekla, že se chce rozvést, ale on nebo můj mladší brácha jí vždy nějak ukecali a pořád je s ním. Vím, že mamka v tom vztahu není šťastná, ale vím, že táta mámu miluje, i když to nedává znát. Vím, že má svým způsobem rád i mě, ale mě to nedává znát už vůbec. Nevím co mam dělat.
Dobrý den, cítím z Vašeho dotazu, jak byste byla ráda, kdyby si s Vámi Váš otec povídal, byl s Vámi když ho potřebujete a řekl, že je na Vás pyšný. Přeji Vám, abyste našla odvahu a zkusila o tyto slova tátovi říct a vyžádat si je. S trápením Vám může také pomoci odborník a nebojte na psychoterapeuta obrátit, Dnes je to již obvyklá věc, že si necháme pomoci. Přeji Vám vše dobré
13.3.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den, Za tři dny mi bude 18 a moji rodiče jsou rozvedení.Bydlim momentálně s mámou ,ale chtěla bych bydlet s tátou ,jelikož s mamkou si vůbec nerozumím.Ale moje máma jakmile jsem jí to řekla ,tak mi řekla ,že se můžu odstěhovat až tehdy ,co proběhnou soud ó alimenty ,že jinak mě nepustí,ale pak řekla ,že mě vůbec nepustí ,že se prostě od sud nehnu,chtěla bych se zeptat ,jak to je , když mi padne 18 let ,tak jestli můžu úplně normálně pryč.
Dobrý den, po Vašem 18 roku, můžete rozhodovat o tom, kde chcete bydlet sama. Pokud studujete můžete podat návrh na soud, aby vám rodiče vypláceli výživné po dobu co se budete připravovat na budoucí povolání. Pokud potřebujete víc informací, navštivte odbor sociálních věcí ve Vašem městě, tam vám poradí. Přeji Vám mnoho úspěchů.
7.3.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující...mám 2 děti, které jsou v mé péči...otec se s nimi nestýká a výživné je vymáháno přes exekutorskou službu. Žijeme společně s partnerem, se kterým nejsem sezdaná. V případě, že by se mi jako matce něco stalo..co by bylo s dětmi(9,8 let).Změnila by se nějakým skutečnost, kdybychom byli sezdání?? Děkuji. MK
Dobrý den, Vaše děti mají oba rodiče, kteří nejsou zbaveni rodičovské odpovědnosti. Pokud by se s Vámi něco stalo a otec dětí se o ně dlouho nezajímal a neplatil na ně výživné, bylo by nutné hledat komu budou nadále svěřeny. V prvním případě otci, pokud by Váš současný přítel podal k soudu návrh na svěření dětí do jeho péče, musel by osvědčit, že otec se nestaral, nezajímal, děti jej neznají a děti sami nechtějí do jeho péče. Pak by soud rozhodoval. Také mohou být blízcí příbuzní z řad prarodičů. Situace by se určitě řešila tak, aby to bylo v zájmu Vašich dětí. Přeji Vám, aby jste tuto situaci nikdy nemuseli řešit.
6.3.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den, je mi 17 let a mam dotaz ohledně ukončení studia. Studuji 2. ročník střední školy a mám problém s motivací učit se a chodit do školy. Škola mě ubíjí a dříve jsem trpěla depresí částečně také kvůli škole. Navíc ani nestuduji obor který mě zajímá. Vlastně ani nevím co chci dělat. Většina lidí co má moji školu pracuje někde kde by mě vzali i bez maturity nebo dělají práci která by mě absolutně nebavila. Momentálně problém se známkami nemám, stačí mi se na učivo podívat před hodinou a rychle si ho zapamatuji. Hlavní problém je vstát a jít tam. Od rodičů podporu určitě nečekám proto počítám s tím, že bych se musela postavit na vlastní nohy. O samotném odstěhování se přemýšlím už déle díky mým rodičům, zkrátka řečeno nemáme spolu dobrý vztah.
Dobrý den, popisujete Vaši situaci, kdy se chystáte na osamostatnění a nebaví Vás vstávat a chodit do školy, ve které nespatřujete perspektivu dobrého zaměstnání nebo uplatnění. Ptáte se na ukončení studia a zároveň svůj dotaz uzavíráte tím, že se chcete osamostatnit, protože nemáte dobrý vztah s rodiči. Studium na střední škole můžete ukončit a je jen na Vás jak se rozhodnete s tím, že už ponesete důsledky takového rozhodnutí sama. Po ukončení studia Vás čeká nástup do práce, kterou si najdete nebo registrace na úřadu práce. Na úřadu práce Vás registrují, ale nebudete dostávat žádné peníze, protože nemáte nic odpracováno, budou za Vás hradit pouze zdravotní a sociální pojištění. Nabídka práce pro uchazeče ze základním vzděláním je nižší než s maturitou a výdělek je také odstupňován podle vzdělání. Rodiče už Vás asi nebudou chtít zabezpečovat a bydlení a další výdaje budou na Vás. Asi Vám nepíši nic co byste již věděla, ale pokud se rozhodnete pro odchod ze studií, tak mi přišlo dobré, abych Vás podpořila v tom, aby jste měla dostatek informací. Zajděte si na Váš nejbližší úřad práce, poptejte se co Vám nabídnou za práci, kam se budete hlásit, kolik budete mít asi peněz. Zjistěte si ve Vašem okolí kolik stojí podnájem, spočítejte si kolik byste utratila za své potřeby za měsíc, vypište si všechny drobnosti, které za měsíc spotřebujete, abyste měla reálnou možnost k dobrému rozhodnutí. Přeji Vám vše dobré.
14.1.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den, jsem 17 letá dívka , mám problém se svými rodiči, mám už nějakou chvíli přítele. Máme se oba moc rádi ale rodičům se nelíbí že někoho mám i když je zdvořilí, ohleduplný, vzdělaný, má i 2 střední školy a je hezký. Nedovolí mi se sním ani setkávat. Prosím poraďte co mám dělat. Chtěl by se setkat s rodiči ale oni si furt nepřipouští že mi je 17 a né 15.
Zdravím Vás, rozumím, že je těžké prosadit u rodičů své potřeby. Nevím co Vaše rodiče vede k tomu, že Vám přítele zakazují, zda je to strach o Vás nebo trvají na dostudování apod. Přeji Vám, aby se vše co nejdříve vyřešilo a když to bude stále pokračovat, doporučuji si s rodiči v klidu promluvit, sednout si například po večeři, požádat je o vysvětlení jejich postoje, co by tolerovali a co už ne. Přeji ať se Vám daří.
7.1.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den Jsem 16 letá dívka z středních Čech, mám už nějakou dobu přítele, oba se máme opravdu moc rádi, nikdy mě nikdo nemiloval jako on. Rodičům se ale nelíbí i když je chytrý, má 2 střední školy, a má umělecké cítění a vybrané chování. Nechtějí abych se sním vůbec setkávala a už vůbec aby za mnou přijel, aby se s rodiči setkal a seznámil se s nimi osobně, prý jsem v 16 dost mladá na to mít trochu svůj život. Dokonce nechtějí abych přespávala u kamarádky a ani žádného kluka nepustí nám domů. Dokonce ani když si promluvím s rodiči tak to nepovolí a jsou ještě víc naštvaní. Prosím poraďte mi
Dobrý den, stěžujete si na chování Vašich rodičů, kteří brání, aby jste měla svého kluka, abyste chodila ven za kamarádkami a vodila si kamarády domů. Rozumím, že už Vás to štve a chtěla byste mít víc svobody a volnosti. Tyto starosti, které popisujete má většina Vašich vrstevníků a věřte, že se jim za pár let budete usmívat. Vím, že nyní je to aktuální problém a co bude za pár let Vás nezajímá, zkuste znovu a znovu připomínat Vašim rodičům, že jste spolehlivá, hodná, svědomitá a zodpovědná holka, která si na sebe dá pozor a nemusí se o Vás bát. Určitě to rodiče přijmou a začnou se taky snažit o to, aby vás viděli jak dospíváte. Přeji vše dobré.
30.12.2017 | Problémy s rodiči
Dobrý den, bude mi 16 let a moji rodiče se ke mně chovají jako k malé holce. Nechtějí mě pustit ven za mými kamarády a nechtějí mi dovolit žádnou moji zábavu. Doma nemám žádné soukromí ani žádné svoje místo, ačkoli bydlíme ve velkém domě a nemusel by to být žádný problém. Mám pokoj se svým 11ti letým bratrem, který je vůči mně bezohledný a nezvladatelný. Rodiče mě nechtějí vyslechnout a promluvit si se mnou, vždy na mě začnou křičet a nadávat mi. Nevím co mám dělat a už mě to opravdu nebaví a chci s tím něco dělat, nechci takhle dále pokračovat. Prosím o radu, děkuji.
Dobrý den, ve Vašem věku trápí tyto starosti většinu mladých lidí. Zkuste opakovaně žádat rodiče o rozhovor, najděte dobu, kdy budou klidní bez stresu nebo časové tísně. Věřím, že jste to zkoušela a už se Vám do dalších pokusů nechce, ale nikdy nevíte, kdy už konečně rodiče pochopí, že mají velkou dceru, která si s nimi chce povídat a nejen poslouchat. Přeji Vám vše dobré.
12.11.2017 | Problémy s rodiči
Dobrý den mám doma problém jak s otcem tak s jeho ženou, je mi 16 let a táta mi nedávno dal zaracha na dobu neurčitou už to jednou udělal a trvalo to 2 měsíce navíc mi málem zlomil nos a několikrát mě bil tím způsobem že mě mlátil pěstmi do hlavy, jelikož sem ho měl ještě trochu rád tak sem se nechtěl bránit ale teď se už bojím, že když ho kvůli nevlastní matce chytne rapl a vlítne pak zase za mnou, že už si nenechám jen tak dávat do držky, včera mi nevlastní matka napsala nemilou zprávu že zmizeli z bratrovy kasičky nějaké peníze a že okrádám vlastní rodinylu, ale já o tom nic nevím.. už nechci doma s nimi bydlet nemám na to prostě, mám přítelkyni a studuji na SŠ a abych seděl jen tak doma celou zimu a nechal se od otce mlátit tak na to už nemám.. chci se zeptat jestli je nějaké řešení přejít do péče např.babicky, tety, nebo tak, a jestli by to bylo možné, tak kam bych se měl obrátit a dále s tímto konfliktem pokračovat
Dobrý den, řešení Vaší situace existuje. Obraťte se na sociálně-právní oddělení ve Vašem městě, kde Vám poradí jak sepsat návrh na svěření do příbuzenské péče nebo do pěstounské péče. Oddělení většinou sídlí na Městském úřadě. Přeji Vám vše dobré
28.10.2017 | Problémy s rodiči
Dobrý den, Je mi 17 let, studují 2. ročník SOŠ obor veřejnosprávní činnost. Asi tady nebudu rozepisovat v jaké jsem situaci a co konkrétně mám s rodiči respektive s rodičem za problém, chci se pouze zeptat, jestli je možné se i v 17 letech od rodičů odstěhovat, k babičce, nebo třeba ke kamarádovi. Případně bych se chtěl také zeptat, jaké konkrétní kroky k tomu budu muset podniknout. Děkuji za jakoukoliv radu.
Dobrý den, píšete, že studujete na střední škole a nejste plnoletý. Pokud se chcete osamostatnit a odejít z domova je nutné, aby s tím rodiče souhlasili. Jsou nyní za Vás stále zodpovědní. S rodiči je nutné se dohodnout na podmínkách, jak vás budou nadále vyživovat, protože studujete a nejste schopen si vydělávat na živobytí. Pokud je situace neúnosná je možné podat návrh k soudu na svěření do příbuzenské péče nebo pěstounské péče, jak píšete například k babičce. Se vším Vám poradí na oddělení sociálně-právní ochrany dětí ve Vašem městě. Obraťte se na ně. Přeji Vám vše dobré
16.10.2017 | Problémy s rodiči
Dobrý den, mám problém s rodiči, jsem v péči otce a otec je alkoholik a jeho druhá manželka také, moje matka má v péči bratra a ten je pro ni samozřejmě důležitější. Otec odejde v 9 ráno a vrátí se z hospody úplně opilý třeba i v 1 v noci, opakuje se to pořád a pořád dokola, matka se o to nezajímá, dokonce mě vyhodila od ní z bytu, když už jsem byla z otce na dně, řekla, že mě nebude živit a bylo jí to jedno. Jedinou oporou mi jsou prarodiče, kteří bydlí s námi na jednom pozemku a ke kterým se chodím schovat v depresích a úzkostech, za 2 měsíce mi bude 18, budu tedy plnoletá a chtěla bych vědět, pokud si já sama mohu zažádat o odebrání z péče otce dokud nedodělám školu a mohu být přidělena prarodičům a popřípadě mu zakázat i styk se mnou. Už několikrát bylo vyhrožováno mým prarodičům i mně od otce, prosím o pomoc!
Dobrý den, píšete, že za dva měsíce Vám bude 18 let. Pak můžete bez souhlasu otce odejít k prarodičům a pokud budete dále studovat, podejte návrh na stanovení výživného od obou rodičů k okresnímu soudu. S návrhem Vám mohou pomoci na odboru sociálních věcí ve Vašem městě. Přeji hodně dobrého
Strana: 1234567891011121314

Kategorie dotazů:

(k dnešnímu dnu celkem 424 dotazů v 5 kategoriích)

Nový dotaz:

Kategorie:
E-mail:
Text dotazu:
Odeslat