UNICEF.CZ

Internetová poradna

Otázky a odpovědi

19.3.2018 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den. Je mi 15let. V 5-7trídě jsem byla "psichycky"šikanovaná. A od tý doby jsem bojovala s úzkostmy a nemam moc ráda lidi. Máma si myslí že jsem v pohodě,protože to taky teť moc nemá lehký (finance,prace..)tak jsem jí to neřekla aby jsem jí to neztížila. Snažím se sama to zvladnout ale moc mi to nejde spíš se mi zdá že bojuju teť s depresí mám sebevražedný sklony ale zatím se docela uhlídam. Teť jsem na intru a kamaradi jsou fajn a ve škole taky. Ale pořád jako bych měla v hlavě zmatek. Jako bych nevedela co chci. Občas jsem vesela a pak najednou bum a sem z ničeho nic smutná..občas i cítím takovi divny tlak na hrudníku a poslední dobou nevim co delam. Posledni dobou se mi chce ze vseho brecet a nevim co delat a jak si to v hlave srovnat...radsi nechci vedet co si o me kamaradi mysli protoze nejdriv sem takova pak bum a jsem jina...opravdu netusim co delat a mamce to moc rikat nechci.
Zdravím tě, ve tvém věku je zmatek v hlavě v oblasti ujasnění kdo jsi úplně normální a mají všichni tvoji vrstevníci. Ne každý o tom hovoří nebo někam napíše. Vnímám, že u tebe je ještě rozdíl v tom, že jsi již zažila zklamání v podobě psychické šikany, jak píšeš. Víš, co je to mít úzkosti a nyní se obáváš, že ti tvoje psychika selhává. Moje podpora bude směřovat k tomu, aby jsi se odhodlala a našla si dobrou pomoc u psychologa nebo raději psychoterapeuta. V dnešní době už je to naprosto běžná věc, že si necháme poradit a podpořit u odborníka. Věř, že s podporou odborníka se situace zvládá rychleji a snadněji. Držím ti pěsti a přeji vše dobré.
14.3.2018 | Problémy s rodiči
Zdravím, chtěla bych se zeptat, jak se chovat v případě, kdy nedokážu vycházet se svým vlastním otcem. Můj táta pro mě nikdy moc jako táta nepůsobil. Všechno se mnou vždycky dělala jenom mamka. Úkoly, procházky, i do teď se mi věnuje třeba tím, že si spolu sedneme k seriálům nebo tak něco, ale s tátou toho moc společného nemám. Navíc se ke mě občas nechová pěkně. Neuvědomuje si že, za půl roku budu dospělá a chová se ke mě, jako k dítěti (stylem nedělej tohle, udělej tamto a přitom on nikdy sám nic neudělá) a občas je ke mě sprostý (říká mi ať se do věcí "neseru", řve na mě). Já se mu postavím, co o to. Jenže on je vyšší jak já a silnější. To vím, protože jediný způsob zábavy, který spolu dokážeme mít je provokování se mlácením se navzajem. Takže když zařve a stoupne si přede mě, docela se ho bojim a nevím co říct nebo dělat. On neplní své povinnosti otce ani manžela a mamka už na to taky nemá a už minimálně 2x mu řekla, že se chce rozvést, ale on nebo můj mladší brácha jí vždy nějak ukecali a pořád je s ním. Vím, že mamka v tom vztahu není šťastná, ale vím, že táta mámu miluje, i když to nedává znát. Vím, že má svým způsobem rád i mě, ale mě to nedává znát už vůbec. Nevím co mam dělat.
Dobrý den, cítím z Vašeho dotazu, jak byste byla ráda, kdyby si s Vámi Váš otec povídal, byl s Vámi když ho potřebujete a řekl, že je na Vás pyšný. Přeji Vám, abyste našla odvahu a zkusila o tyto slova tátovi říct a vyžádat si je. S trápením Vám může také pomoci odborník a nebojte na psychoterapeuta obrátit, Dnes je to již obvyklá věc, že si necháme pomoci. Přeji Vám vše dobré
13.3.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den, Za tři dny mi bude 18 a moji rodiče jsou rozvedení.Bydlim momentálně s mámou ,ale chtěla bych bydlet s tátou ,jelikož s mamkou si vůbec nerozumím.Ale moje máma jakmile jsem jí to řekla ,tak mi řekla ,že se můžu odstěhovat až tehdy ,co proběhnou soud ó alimenty ,že jinak mě nepustí,ale pak řekla ,že mě vůbec nepustí ,že se prostě od sud nehnu,chtěla bych se zeptat ,jak to je , když mi padne 18 let ,tak jestli můžu úplně normálně pryč.
Dobrý den, po Vašem 18 roku, můžete rozhodovat o tom, kde chcete bydlet sama. Pokud studujete můžete podat návrh na soud, aby vám rodiče vypláceli výživné po dobu co se budete připravovat na budoucí povolání. Pokud potřebujete víc informací, navštivte odbor sociálních věcí ve Vašem městě, tam vám poradí. Přeji Vám mnoho úspěchů.
7.3.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující...mám 2 děti, které jsou v mé péči...otec se s nimi nestýká a výživné je vymáháno přes exekutorskou službu. Žijeme společně s partnerem, se kterým nejsem sezdaná. V případě, že by se mi jako matce něco stalo..co by bylo s dětmi(9,8 let).Změnila by se nějakým skutečnost, kdybychom byli sezdání?? Děkuji. MK
Dobrý den, Vaše děti mají oba rodiče, kteří nejsou zbaveni rodičovské odpovědnosti. Pokud by se s Vámi něco stalo a otec dětí se o ně dlouho nezajímal a neplatil na ně výživné, bylo by nutné hledat komu budou nadále svěřeny. V prvním případě otci, pokud by Váš současný přítel podal k soudu návrh na svěření dětí do jeho péče, musel by osvědčit, že otec se nestaral, nezajímal, děti jej neznají a děti sami nechtějí do jeho péče. Pak by soud rozhodoval. Také mohou být blízcí příbuzní z řad prarodičů. Situace by se určitě řešila tak, aby to bylo v zájmu Vašich dětí. Přeji Vám, aby jste tuto situaci nikdy nemuseli řešit.
6.3.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den, je mi 17 let a mam dotaz ohledně ukončení studia. Studuji 2. ročník střední školy a mám problém s motivací učit se a chodit do školy. Škola mě ubíjí a dříve jsem trpěla depresí částečně také kvůli škole. Navíc ani nestuduji obor který mě zajímá. Vlastně ani nevím co chci dělat. Většina lidí co má moji školu pracuje někde kde by mě vzali i bez maturity nebo dělají práci která by mě absolutně nebavila. Momentálně problém se známkami nemám, stačí mi se na učivo podívat před hodinou a rychle si ho zapamatuji. Hlavní problém je vstát a jít tam. Od rodičů podporu určitě nečekám proto počítám s tím, že bych se musela postavit na vlastní nohy. O samotném odstěhování se přemýšlím už déle díky mým rodičům, zkrátka řečeno nemáme spolu dobrý vztah.
Dobrý den, popisujete Vaši situaci, kdy se chystáte na osamostatnění a nebaví Vás vstávat a chodit do školy, ve které nespatřujete perspektivu dobrého zaměstnání nebo uplatnění. Ptáte se na ukončení studia a zároveň svůj dotaz uzavíráte tím, že se chcete osamostatnit, protože nemáte dobrý vztah s rodiči. Studium na střední škole můžete ukončit a je jen na Vás jak se rozhodnete s tím, že už ponesete důsledky takového rozhodnutí sama. Po ukončení studia Vás čeká nástup do práce, kterou si najdete nebo registrace na úřadu práce. Na úřadu práce Vás registrují, ale nebudete dostávat žádné peníze, protože nemáte nic odpracováno, budou za Vás hradit pouze zdravotní a sociální pojištění. Nabídka práce pro uchazeče ze základním vzděláním je nižší než s maturitou a výdělek je také odstupňován podle vzdělání. Rodiče už Vás asi nebudou chtít zabezpečovat a bydlení a další výdaje budou na Vás. Asi Vám nepíši nic co byste již věděla, ale pokud se rozhodnete pro odchod ze studií, tak mi přišlo dobré, abych Vás podpořila v tom, aby jste měla dostatek informací. Zajděte si na Váš nejbližší úřad práce, poptejte se co Vám nabídnou za práci, kam se budete hlásit, kolik budete mít asi peněz. Zjistěte si ve Vašem okolí kolik stojí podnájem, spočítejte si kolik byste utratila za své potřeby za měsíc, vypište si všechny drobnosti, které za měsíc spotřebujete, abyste měla reálnou možnost k dobrému rozhodnutí. Přeji Vám vše dobré.
4.2.2018 | Problémy ve škole
Dobrý den. Kvůli mnoha vážným problémům doma jsem dospěla k závěru, že by bylo nejlepší se odstěhovat. Mám kam, mám peníze na účtu a vzhledem k tomu, že mám v daném městě přátele na bytě a mají volné místo, mohla bych bydlet s nimi. Jsem ale ve čtvrtém ročníku na střední škole a případné nové místo bydliště mi nedovoluje dojíždět, tudíž bude třeba změnit školu. je mi ale jasné, že to nemusí vyjít. Ráda bych věděla, zda-li ředitel školy, kam hodlám přestoupit, musí informovat školu současnou o tom, že chci přestoupit. V zákoníku je uvedeno, že musí starou školu informovat o tom, že mě přijal ke studiu, nicméně se nehovoří o tom, zda musí informovat i o průběhu přijímacího řízení, případného neúspěchu apod. Ráda bych to věděla, jelikož moji rodiče jakožto živitelé zatím stále mají právo dostávat informace o mém studiu a aktivitách kolem školy a kdyby zjistili, že hodlám předstoupit a odstěhovat se, nedopadlo by to dobře. prosím, odpovězte
Dobrý den, pokud budete přestupovat na novou školu v rámci školního roku nebudete s největší pravděpodobností dělat přijímací zkoušky. Je nutné se dohodnout s novým ředitelem školy, zda Vás přijmou a pak řešit odchod. Takže až budete vědět, že Vás přijmou, tak pak budete sdělovat staré škole, že chcete odejít. Pokud Vám není 18 let. vše budou chtít řešit ředitelé s rodiči. Mnoho úspěchů.
19.1.2018 | Problémy ve škole
Dobrý den,je mi 12 let a už teď prožívám takové menší deprese se kterými si nevím rady.Tenhle rok jsem přestoupila na novou školu kde se zdálo všechno úplně fajn..ale po měsíci co jsem v této škole byla začali problémy s kamarádkami.Naše třída se zkládá z 21 kluků a 9 holek..takže jsem si našla kamarádky spíše holky..nejvíce jsem se bavila jen s jednou (L) se kterou jsem poté byla hodně dlouho nejlepší kamarádka ale celé to vždycky narušila jedna její bývalá nejlepší kamarádka (S),bylo to jen kvůli tomu že žárlila a nevydržela to jenže (L) mě podkopla a začala mě pomlouvat a bavit se se (S).Po asi 3 měsících (L) podkopla (S) a začala se bavit zase se mnou..a takhle se to stále opakovalo. Teď momentálně je to tak že mě zase podrazila a baví se jen se (S).Teď 2 dny jsem nebyla ve škole a oni mě kvůli tomu hned pomlouvají.A hlavně v naší třídě jsou 2 holky které mě vyloženě nesnášejí..:(A teda L,S a ještě ty dvě holky asi společně s jednou neustále co jsem nebyla ve škole pomlouvají a vysmívají se mi..a nevím co s tím mám dělat protože mě tam podle mě už nikdo nemá rád a jsem kvůli tomu pořád smutná..:(
Dobrý den, vnímám, že tě trápí jak se kamarádky chovají a že je těžké když nevíš co si o tobě říkají. Z tvého psaní je cítit, jak jsi nešťastná i naštvaná zároveň. Také je vidět, že si umíš říct o pomoc, tak neváhej a svěř se rodičům nebo někomu z blízkého okolí, komu věříš (babička, děda, teta apod.) Také je možné využít pomoc školní psycholožky, pokud ji na škole máte. Přeji ti, ať se máš moc hezky a vztahy se rychle upraví.
16.1.2018 | Jiný problém nebo dotaz
Dobrý den. Je mi 19 a nedávno jsem s přítelem měla nechráněný sex.Menstruaci jsem 14 dní po styku normálně dostala,už je to měsíc po nechráněném styku ale od včerejška mi je celkem zle..Hned po probuzení mám pocit na zvracení a zbytek dne mě bolí žaludek a cítím divnou chuť v puse,jídlo mi normálně chutná,podbříško mě nebolí ani nic podobného..Dělala jsem si ráno 2 testy a byli negativní,mohlo by to být teda něčím jiným než těhotenstvím? Viróza nebo něco?
Dobrý den, nedokážu Vám odpovědět co by to mohlo být, ale vnímám, že jste dostala strach z nenadálého zdravotního stavu. Pokud to bude těhotenství, tak by se Vám život posunul do role rodiče a nevím jak si to přejete nebo nepřejete. Pokud to je nemoc budete najednou pacient, což je také nezávidění hodná situace. Věřím, že se vše vyřeší pro Váš prospěch a přeji mnoho dobrého.
14.1.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den, jsem 17 letá dívka , mám problém se svými rodiči, mám už nějakou chvíli přítele. Máme se oba moc rádi ale rodičům se nelíbí že někoho mám i když je zdvořilí, ohleduplný, vzdělaný, má i 2 střední školy a je hezký. Nedovolí mi se sním ani setkávat. Prosím poraďte co mám dělat. Chtěl by se setkat s rodiči ale oni si furt nepřipouští že mi je 17 a né 15.
Zdravím Vás, rozumím, že je těžké prosadit u rodičů své potřeby. Nevím co Vaše rodiče vede k tomu, že Vám přítele zakazují, zda je to strach o Vás nebo trvají na dostudování apod. Přeji Vám, aby se vše co nejdříve vyřešilo a když to bude stále pokračovat, doporučuji si s rodiči v klidu promluvit, sednout si například po večeři, požádat je o vysvětlení jejich postoje, co by tolerovali a co už ne. Přeji ať se Vám daří.
7.1.2018 | Problémy s rodiči
Dobrý den Jsem 16 letá dívka z středních Čech, mám už nějakou dobu přítele, oba se máme opravdu moc rádi, nikdy mě nikdo nemiloval jako on. Rodičům se ale nelíbí i když je chytrý, má 2 střední školy, a má umělecké cítění a vybrané chování. Nechtějí abych se sním vůbec setkávala a už vůbec aby za mnou přijel, aby se s rodiči setkal a seznámil se s nimi osobně, prý jsem v 16 dost mladá na to mít trochu svůj život. Dokonce nechtějí abych přespávala u kamarádky a ani žádného kluka nepustí nám domů. Dokonce ani když si promluvím s rodiči tak to nepovolí a jsou ještě víc naštvaní. Prosím poraďte mi
Dobrý den, stěžujete si na chování Vašich rodičů, kteří brání, aby jste měla svého kluka, abyste chodila ven za kamarádkami a vodila si kamarády domů. Rozumím, že už Vás to štve a chtěla byste mít víc svobody a volnosti. Tyto starosti, které popisujete má většina Vašich vrstevníků a věřte, že se jim za pár let budete usmívat. Vím, že nyní je to aktuální problém a co bude za pár let Vás nezajímá, zkuste znovu a znovu připomínat Vašim rodičům, že jste spolehlivá, hodná, svědomitá a zodpovědná holka, která si na sebe dá pozor a nemusí se o Vás bát. Určitě to rodiče přijmou a začnou se taky snažit o to, aby vás viděli jak dospíváte. Přeji vše dobré.
Strana: 123456789101112131415...

Kategorie dotazů:

(k dnešnímu dnu celkem 424 dotazů v 5 kategoriích)

Nový dotaz:

Kategorie:
E-mail:
Text dotazu:
Odeslat